poniedziałek, 13 lutego 2017

Inspir@cje Wczesnoszkolne 2017 za nami


W Warszawie zakończyły się INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2017 - dwudniowe święto edukacji dzielenia się dobrymi pomysłami i wymiany doświadczeniami, rozmów i odkrywania nowych możliwości i narzędzi edukacji w klasach I-III szkoły podstawowej i przedszkolach. Uczestniczyło w nich blisko 350 osób z całego kraju. Nauczyciele inspirowali się nawzajem, poznawali nowe metody nauczania, podchwytywali pomysły i napełniali się dobrą energią tak bardzo potrzebną w pracy w szkole.

Staraliśmy się tak przygotować to wydarzenie, żeby uwzględnić szerokie potrzeby nauczycieli zajmujących się wczesnym etapem kształcenia. Koncentrujemy się przede wszystkim na codziennej, wspierającej wszechstronny rozwój dziecka praktyce edukacyjnej. Dzięki współpracy z nauczycielami z grup Superbelfrzy RP i Superbelfrzy Mini udało się zaprosić do wystąpień osoby, które są więcej niż doświadczonymi pedagogami – są poszukiwaczami edukacyjnych przygód i eksperymentów dydaktycznych z małymi dziećmi, i które podejmują także z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, czyli TIK. proponowali oni różnorodne, często nowatorskie rozwiązania stosowane już przez nich w klasach I-III, podpowiadali co się sprawdza, a co nie. Zachęcamy do naśladowania i powielania prezentowanych podczas konferencji zajęć, gier i zabaw, aby doświadczenia edukacyjne dzieci w waszych szkołach były jak najbardziej zróżnicowane.

Od jakości edukacji wczesnoszkolnej zależy wiele w rozwoju dziecka. Wczesny etap kształcenia wyposaża uczniów w szeroki zakres umiejętności i postaw, które powinny być pogłębiane w następnych latach kształcenia. Szczególną uwagę należy zwrócić tu na umiejętności społeczne (zwłaszcza współpracę, komunikację), kreatywność oraz logiczne myślenie. W tym roku ponownie postawiliśmy mocny akcent INSPIR@CJI na edukację muzyczną (Piotr Kaja i Aleksandra Schoen-Kamińska), która w pozytywny sposób wspiera rozwój dzieci. Drugi mocny akcent kładziemy na umiejętności informatyczne związane z programowaniem i robotyką (Anna Świć, Sylwester Zasoński, Monika Walkowiak, Joanna Apanasewicz). Tych inicjatyw w najbliższych latach będzie w szkołach coraz więcej i warto wprowadzać elementy kodowania do edukacji wczesnoszkolnej już teraz - co jak pokazali nasi prelegenci - wspaniale się udaje w wielu szkołach.

Każde wystąpienie z INSPIR@CJI zostało sfilmowane i zostanie publikowane w Edunews.pl - pierwsze pojawią się jeszcze w marcu. W kanale zdjęciowym Flickr.com wkrótce pojawią się zdjęcia z tego niepowtarzalnego wydarzenia.

W imieniu Organizatorów – portalu Edunews.pl, Fundacji Think! oraz Think Global dziękujemy Partnerom konferencji za pomoc w organizacji tego wydarzenia:
  • Społeczności nauczycieli Superbelfrzy RP i Superbelfrzy Mini
  • Partnerom konferencji: dwóm wspaniałym fundacjom, które są z nami już kilka lat: Fundacji Orange i Kulczyk Foundation;
  • Warszawskiemu Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń;
  • Firmom, które oferują szkołom, rodzicom i uczniom bardzo użyteczne narzędzia edukacyjne: Squla, DrOmnibus i EduSense;
  • Patronom medialnym: Głosowi Nauczycielskiemu oraz Wokół Szkoły.