czwartek, 7 lipca 2016

INSPIR@CJE 2016


Tradycyjnie na początku wakacji zajmowaliśmy się oświatowym inspirowaniem. Czwarta edycja konferencji INSPIR@CJE 2016 cieszyła się największym do tej pory zainteresowaniem nauczycieli i edukatorów. Oto kilka migawek z wystąpień wspaniałych prelegentów:

Prof. Stanisław Czachorowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zachęcał nauczycieli do bycia „ignorantami” (w pozytywnym rozumieniu) – stawiania się trochę w roli dziecka, które odkrywa coś nowego i cieszy się z tego powodu. Warto obserwować, podpatrywać, ale także powielać, eksperymentować korzystając z pomysłów i działań innych osób, niekoniecznie tylko nauczycieli.

Marzena Kędra z Publicznej Szkoły Podstawowej Cogito w Poznaniu pokazała nam, jak dyrektor szkoły może budować i zmieniać szkołę budując zarówno nowoczesne i wspierające rozwój środowisko uczenia się, jak i dobre i głębokie relacje z rodzicami i społecznością.

Maria Czerwińska, dyrektor Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nędzy wyjaśniła, czego rada pedagogiczna i dyrektor szkoły może nauczyć się od… gęsi!

Agata Baj i Julia Jajkiewicz zachęcały nauczycieli do rysowania myśli – wcale nie trzeba świetnie rysować, gdyż możemy posługiwać się pewnymi schematami i prostymi elementami graficznymi. Taka myślografia pomaga odpowiednio wydobywać istotę przekazu edukacyjnego przy wykorzystaniu elementów graficznych.

Usłyszeliśmy także o wartościach, które powinniśmy propagować wśród uczniów polskich szkół. Kulczyk Foundation poprzez prowadzone działania edukacyjne zachęca nauczycieli do poświęcenia więcej uwagi na takie wartości jak np. empatia, praca, współpraca.

Jesteś WAŻNA, jesteś WAŻNY – nie bójmy się tego mówić w szkole uczniom, ale także sobie samemu – zachęcała nas Marta Florkiewicz-Borkowska z Publicznego Gimnazjum nr 3 w Pielgrzymowicach. Emocje w szkole są bardzo ważne i pomagają nam budować dobre relacje z dziećmi i młodzieżą.

Coraz więcej dzieci korzysta z internetu i rośnie problem bezpieczeństwa cyfrowego, zwłaszcza, że dzieci mają więcej smartfonów i tabletów. Bezpieczni powinniśmy być i tu i tam – opowiadała nam Fundacja Orange.

Zapis wystąpień prelegentów publikowany jest w Edunews.pl oraz w kanale YouTube.

***

Organizatorami konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2016 są: Think Global, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Edunews.pl.

Partnerem merytorycznym jest społeczność Superbelfrzy RP, a zwłaszcza nauczycielki wczesnoszkolne działające hiperaktywnie w fejsbukowej grupie Superbelfrzy Mini.

Partnerami konferencji są: Fundacja Orange, Squla, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Partnerem globalnym konferencji jest Kulczyk Foundation.

Media partnerskie to Głos Nauczycielski, kwartalnik Wokół Szkoły oraz pismo Pieniądze są Dla Szkoły.