czwartek, 3 marca 2016

INSPIR@CJE Wczesnoszkolne 2016


Lutowe INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2016 zgromadziły w Bibliotece Narodowej w Warszawie ponad 300 nauczycielek (oraz kilku Panów nauczycieli). Chyba nikt nie był zawiedziony, że poświęcił sobotę i niedzielę, aby spędzić dwa dni w gronie osób zafascynowanych edukacją. Było to wydarzenie o niesamowitej dynamice, którą nadawały zwłaszcza nauczycielki z grupy fejsbukowej Superbelfrzy Mini, dbające o najwyższy poziom merytoryczny tego unikalnego spotkania praktyków.

Od jakości edukacji wczesnoszkolnej zależy wiele w rozwoju dziecka. Wczesny etap kształcenia wyposaża uczniów w szeroki zakres umiejętności i postaw, które powinny być pogłębiane w następnych latach kształcenia. Dlatego zależało nam przede wszystkim na pokazaniu różnorodności podejść dydaktycznych. W programie znalazły się aż 24 sesje. Pokazaliśmy m.in. jak stworzyć pomoc dydaktyczną z niczego, jak bawić się kodami QR, jak mądrze używać technologii na zajęciach, jak oceniać nie stawiając stopni lub znaczków stopniopodobnych, jak poprawiać znajomość języka angielskiego, jak wyjść i uczyć się matematyki na podwórku, a przede wszystkim jak w klasie muzykować, tańczyć i ogólnie dobrze się bawić. To chyba jedyne tak duże wydarzenie dla nauczycieli wczesnoszkolnych w Polsce.

W tym roku postawiliśmy mocny akcent INSPIR@CJI na edukację muzyczną, która zdaniem wielu naukowców w pozytywny sposób wspiera rozwój dzieci. W polskiej szkole jest to niestety obszar mocno zaniedbany, który wymaga poważnych i zdecydowanych działań naprawczych.

Misja INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH będzie kontynuowana. Zauważamy, że wciąż duże wyzwania pedagogiczne stoją przed nauczycielami. Śledząc informacje napływające do nas ze szkół dowiadujemy się, że wciąż zbyt wielu nauczycieli pracuje z małymi dziećmi w sposób niedopasowany do etapu rozwoju małego dziecka. Celem tych INSPIR@CJI jest także zmienianie niedoskonałych praktyk pedagogicznych w lepsze, wykorzystujące naturalny potencjał i wszechstronnie rozwijające dziecko. Mamy od kogo się uczyć – zauważmy choćby to, że jedna z polskich nauczycielek wczesnoszkolnych – Jolanta Okuniewska z Olsztyna – została wyróżniona w 2015 r. spośród wielu tysięcy nauczycieli z całego świata i nominowana do nagrody Global Teacher Prize. W mediach ukazało się dzięki temu wiele materiałów poświęconych dobrej jakości edukacji wczesnoszkolnej. Warto takie informacje śledzić i wprowadzać zmiany w swojej praktyce dydaktycznej.

Nagrania z konferencji można śledzić w portalu Edunews.pl oraz na naszym kanale YouTube.

***

Organizatorami konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2016 są: Think Global, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Edunews.pl.

Partnerem merytorycznym jest społeczność Superbelfrzy RP, a zwłaszcza nauczycielki wczesnoszkolne działające hiperaktywnie w fejsbukowej grupie Superbelfrzy Mini.

Partnerami konferencji są: Fundacja Orange, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Partnerem globalnym konferencji jest Kulczyk Foundation.

Media partnerskie to Głos Nauczycielski, kwartalnik Wokół Szkoły oraz pismo Pieniądze są dla szkoły.