poniedziałek, 7 lipca 2014

INSPIR@CJE 2014


Po raz drugi Think Global, portal Edunews.pl i Fundacja Think! zaprosili do Warszawy innowacyjnych nauczycieli ze szkół z całego kraju. W lipcu blisko 300 osób spotkało się w Bibliotece Narodowej na konferencji INSPIR@CJE 2014, aby rozmawiać o tym jak zmieniać polską edukacją od dołu, na poziomie szkoły i jak skutecznie wykorzystać w tym celu nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne.

INSPIR@CJE to konferencja, która wyróżnia się na tle innych praktycznym podejściem do dyskutowanych problemów. Tu największymi ekspertami są ci, którzy na co dzień zmieniają lub mogą zmieniać (na lepsze) polską szkołę, czyli czynni nauczyciele oraz edukatorzy pracujący ze szkołami i nauczycielami. Choć celem INSPIR@CJI jest debata edukacyjna, organizatorzy starają się unikać zagadnień teoretycznych. Dyskusje i preentacje koncentrują się na zagadnieniach praktycznych związanych z szeroko rozumianą działalnością dydaktyczną szkoły. Drugim wyróżnikiem INSPIR@CJI jest interdyscyplinarne podejście do edukacji - każda z sesji przeznaczona jest dla każdego uczestnika konferencji, ponieważ w większości przypadków omawiane i prezentowane na dużym ekranie działania i narzędzia mogą być z powodzeniem zastosowane na różnych przedmiotach, podobnie jak istotne okazuje się dzielenie doświadczeniami z pracy z uczniami.

Pomimo tego, że narzekamy powszechnie na system oświaty, testy, Ministerstwo Edukacji Narodowej, nauczycieli, dyrektorów itp., to zaproszeni przez organizatorów goście udowadniają, że w polskiej szkole, tam na samym dole, dzieje się wiele dobrego i powstaje wiele innowacji dydaktycznych. Jednym z celów tego spotkania jest dzielenie się swoją wiedzą i pozytywne "zarażanie" innych nauczycieli, aby przestali narzekać lub walczyć z systemem, a zaczęli małymi i dużymi krokami wprowadzać nowoczesne metody pracy z dziećmi i młodzieżą. Okazuje się, że można i że osiągane są duże sukcesy w szkołach, niekoniecznie w dużych miastach.

***

Obszerne relacje z INSPIR@CJI 2014 dostępne są w portalu Edunews.pl oraz w serwisie www.edudoskonalenie.pljak również w kanale TerazEdukacja w YouTube.